Vše o seriálu "Vraždy v Midsomeru"

O seriálu


Vraždy v Midsomeru je britský televizní seriál, odehrávající se ve fiktivním hrabství Midsomer. Vychází z románů Caroline Grahamové, které pro televizi adaptoval Anthony Horowitz. Seriál se vysílá od roku 1997, do začátku roku 2013 bylo odvysíláno 95 epizod v 15ti řadách.

Seriál Vraždy v Midsomeru běží od roku 1997, produkován je pro soukromou televizní společnost ITV. Koupily ho stanice ve více než 200 státech a územích světa.

Hlavním hrdinou je šéfinspektor Barnaby, kterého hraje John Nettles. V českém znění jej dabuje pro TV Prima Ladislav Frej a pro Universal Channel Petr Štěpánek a Jiří Hromada. Barnabyho podřízení jsou postupně seržant Gavin Troy (Daniel Casey), seržant Dan Scott (John Hopkins) a konstábl, později seržant, Ben Jones (Jason Huges). Inspektor Barnaby vyšetřuje v každém díle několik vražd, které se udějí ve zdánlivě poklidném prostředí anglického venkova. Od 14. řady seriálu nahradil šéfinspektora Toma Barnabyho v čele policie v Caustonu jeho bratranec John Barnaby (Neil Dudgeon). V českém znění jej dabuje pro TV Prima Jiří Štěpnička a pro Universal Channel Zbyšek Pantůček.

Seriál byl natočen podle knih o inspektoru Barnabym od Caroline Grahamové - ta byla v roce 1999 nominována na cenu Edgara Allana Poea za nejlepší předlohu k televiznímu programu či seriálu. Natáčení probíhalo v krásných anglických vesničkách a v oblasti hrabství Buckinghamshire. Vedle obvyklého tajemna a napětí, které se od podobného typu seriálu dají očekávat, nechybí ani výrazný humorný podtext a protikladné povahy obou hlavních postav zaručují velmi zábavnou podívanou.

Fiktivní mapa hrabství Midsomer Existuje midsomerské hrabství? Neexistuje, je to literární licence spisovatelky Caroline Grahamové, i když kulisy této fiktivní venkovské lokality jsou přesvědčivě britské. Kouzelné vesničky v srdci Anglie s domky s hrázděným zdivem a doškovými střechami ožily před dvanácti lety v detektivním seriálu. Na Anglii je v Midsomeru neuvěřitelně hezké počasí a zima jako by ani nebyla. Jenže má to háček - v Midsomeru se často vraždí... Populární britský televizní seriál Midsomer Murders se začal vysílat v březnu 1997. Každý příběh uvozuje mrazivá, stále stejná nezapomenutelná melodie…

Pitoresknost zastřižených plotů, kriketových hřišť a útulných příbytků kontrastuje s bizarností postaviček a odporností krvavých zločinů. Kontrast prohlubuje typický britský humor, který seriálem probleskuje, i určitá nadsázka, jež má zlehčit neúměrně vysoký počet mrtvol na metr čtvereční. Každá epizoda tvoří sevřený příběh. Detektivové musejí rozplétat klubka rafinovaných lží, jejichž kořeny často sahají až do hluboké minulosti, odhalovat neprůstřelné pokrytectví malé komunity, kde si lidé vidí do talíře, a o to více předstírají. Za domnělou lidskostí a sousedskou bodrostí se krčí nízká hrabivost pachatelů, nezvládnutá žárlivost, nenávist a závist. Napětí za pečlivě natřenými domovními dveřmi je značné.

Kromě vyšetřování nejrůznějších zločinů a odhalování pravdy krůček po krůčku pomocí neochvějné logiky šéfinspektora Barnabyho, jemuž ve shánění důkazů zdatně sekunduje jeho asistent, sledujeme i Barnabyho rodinný život.

Prostřednictvím seriálu ovšem nahlížíme především do života na anglickém venkově, některé případy se odehrávají na pozadí místních lidových slavností, zvyků, v rámci nejrůznějších spolků od pěveckého sboru po rybáře, mezi obyčejnými lidmi i místní smetánkou. A především tu najdeme skvěle vykreslené nejrůznější charaktery místních postav a postaviček. Ale nenechte se mýlit - vrahem totiž může být kdokoli z nich…

Seriál obletěl celý svět, miluje ho anglická královna i její manžel. Oblíbený je též mezi britskými filmovými, televizními a divadelními herci, protože v něm dostali dobrou a lukrativní pracovní příležitost. Natáčí se v lokalitách hrabství Buckinghamshire, Berk, Buckingham, Hertford, Oxford a Surre. Anglický venkov a tradiční detektivka mají půvab nejen pro Brity, seriál si získal fanoušky po celém světě.

Naštěstí je hrabství Midsomer čistě fiktivní, byť toto jméno obsahují názvy více obcí ve Velké Británii. Ve skutečnosti se nejčastěji natáčí v jihovýchodní Anglii, konkrétně v Buckinghamshire. Kdyby se měly seriálové oběti započítávat do policejních statistik, byl by Midsomer v poměru k počtu obyvatel patrně nebezpečnější než Londýn.
Sami tvůrci totiž spočítali, že detektivové v Midsomeru během patnácti sérií vyšetřovali smrt 291 lidí, z toho:
 • 268 obyvatel bylo zavražděno;
 • 12× byla příčinou smrti nehoda;
 • 11 lidí spáchalo sebevraždu.
V celém seriálu umřelo přirozeně pouhých 9 postav. Nejnebezpečnější vesnicí s nejvyšším počtem obětí je Badger’s Drift.
Vrahové své oběti například mlátili kriketovou pálkou, pohrabáčem a rendlíkem, chrličem spadlým ze střechy, probodávali je svícnem, prostřelovali šípem, stínali gilotinou, nějakého nebožtíka nabodli na Neptunův trojzubec a jinému spořádanému občanovi zase připravili probíjející mikrofon.
Otráveno bylo celkem 12 Angličanů, z toho jedem z tropické ropuchy hned tři. Devět seriálových postav se utopilo (jedna v polévce), čtyři vesničané podlehli vystřelenému šípu a šest jich bylo upáleno.

Kde se seriál natáčí? Hlavní město hrabství Causton se natáčí v Wallingfordu v hrabství Oxfordshire. Mezi oblíbené lokality pro natáčení patří: V Buckinghamshire: Beaconsfield, Amersham, Great Missenden, Prestwood, Wendover, Stoke Poges, Princes Risborough, Turville, Long Crendon, Penn, Marlow, Denham, Bledlow, Ashridge Estate, Aldbury, Little Gaddesden, Chesham, Latimer, Chenies, Hambleden, Haddenham a Waddesdon; v Hertfordshire: Hemel Hempstead Town, Chipperfield, Flaunden, Bulbourne, Hadley Wood, Sarratt a Watford; a v Oxfordshire: Warborough, Islip, Nettlebed, Henley on Thames, Dorchester, Waterstock, Little Haseley, Stoke Talmage, Stonor Park, Thame, Thame Park House and Aston.


Zajímavosti o filmu

 • Seriál se původně měl jmenovat Barnaby. Název Vraždy v Midsomeru navrhl scénárista Anthony Horowitz.

 • Soundtrack seriálu od Jima Parkera je význačný použitím zvláštního elektronického hudebního nástroje zvaného theremin. Na theremin je zahrána například ústřední melodie hlavní znělky seriálu a nástroj je zodpovědný za ony podivně strašidelné zvukové efekty a melodie v mnoha dalších skladbách. Vražd v Midsomeru.

 • Seriál je proslulý vysokým počtem vražd v jednotlivých dílech. Během dosavadních patnácti sérií jich bylo spácháno téměř 300. Pokud nezapočítáváme "historické" které jsou často odhaleny vyšetřováním těch přítomných, tak nejvyšší počet vražd se udál v epizodě Smrtící Anděl, kde jich bylo spácháno pět.

 • Vraždy bývají často velmi kuriózní, například v epizodě Rodinná firma je oběť rozdrcena vidlicovým zvedákem a následně uvařena ve sterilizátoru sklenic v továrně na zeleninové omáčky.

 • V čase dokončení třinácté série si zahrálo ve vedlejších rolích již 900 herců a bylo použito téměř 21 000 komparzistů.

 • Počínaje dílem Láska až za hrob (devátá série) začali být znovu obsazováni herci, kteří hráli v některé z dřívějších epizod. Znovuobsazení herci byli častokrát v předchozím díle obětí vraždy (Elizabeth Spriggs, Richard Cant, Samantha Bond, Mark Umbers).

 • George Baker v epizodě Dům v lese hraje identická dvojčata. Ve scéně, kdy se zlé dvojče pokusí zabít svého bratra, je použita rozdělená obrazovka.

 • Natáčení jedné epizody trvá přibližně pět týdnů a stojí zhruba 1,3 milionu liber.

 • Ustavičným rušivým problémem při natáčení seriálu byl hluk z letadel, motorových pil, lodí a sekaček na trávu, jednou filmování narušovala i neustále kejhající husa.

 • Obyvatelé vesnic, ve kterých se seriál natáčí, bývají žádáni, aby během natáčení nezírali z oken.

 • Podle scenaristy Anthonyho Horowitze musel být Tom Barnaby, který po třinácté sérii odešel do seriálového důchodu, nahrazen jiným Barnabym s ohledem na nespočet států, kde se seriál vysílá pod názvem Inspektor Barnaby.

 • Od 14. řady seriálu se objevuje v rodině detektiva šéfinspektora Johna Barnabyho pes Sykes, je to slavný filmový psí herec, který hrál například ve filmu Piráti z Karibiku.

 • Osoby a obsazení
  John Nettles, nar. 11.10.1943 St. Austell, Cornwall, Anglie, Velká Británie.
  Vystupuje v 81 dílech 1. až 13. série.
  ... více

  Neil Dudgeon, nar. 1.1.1961 Doncaster, Yorkshire, Anglie, Velká Británie.
  Vystupuje ve 2 dílech 13. série a od 14. série.
  ... více

  Daniel Casey, nar. 1.6.1972 Stockton-on-Tees, Anglie, Velká Británie.
  Vystupuje v 30 dílech.
  ... více

  John Hopkins, nar. 1.1.1974 Londýn, Anglie, Velká Británie.
  Vystupuje v 14 dílech.
  ... více

  Jason Hughes, nar. 1.1.1971 Porthcawl, Jižní Wales, Velká Británie.
  Vystupuje v 52 dílech.
  ... více

  Gwilym Lee, nar. 24.11.1983 London, Anglie, Velká Británie.
  Vystupuje od 16. série.
  ... více

  Jane Wymark, nar. 31.10 1952 Londýn, Anglie, Velká Británie.
  Vystupuje v 81 dílech.
  ... více

  Laura Howard (Simmons), nar. 1977, Velká Británie.
  Vystupuje v 58 dílech.
  ... více

  Fiona Dolman, nar. 1.1.1970 Findhorn, Moray, Skotsko, Velká Británie.
  Vystupuje od 14. řady.
  ... více

  Barry Jackson, nar. 29.5.1938, Birmingham, Anglie, Velká Británie.
  Vystupuje v 85 dílech.
  ... více

  Tamzin Malleson, nar. 1.5.1974, Manchester, Anglie, Velká Británie.
  Vystupuje od 5. dílu 14. řady.
  ... více

  Sykes, nar. cca 2004, Clifton, Oxfordshire, Anglie, Velká Británie.
  Vystupuje od 1. dílu 14. řady.
  ... více

  Vraždy v Midsomeru (Midsomer Murders)  ©  2013